HİZMETLERİMİZ

REFORMER-ALETLİ PİLATES

Joseph Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştır. Sadece 3 seansta farkı hissedecek, 10 seansta farkı görecek ve 20 seanta tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız. Pilates yapan kisi Reformer ile onlarca farklı hareket kombinasyonundan uygun olanı uygulayıp hedefine daha çabuk ve doğru yoldan ulaşabilir. Reformer Aleti üzerinde yer alan aparatlar ve mekanik sistemi sayesinde pilatesi hem daha kolay hem daha eğlenceli bir hale dönüştürür. Reformer; genel direnç, esneklik, koordinasyon, denge dahil pilatesin en bilinen faydalarının tamamını birarada sunar. Reformer pilateste hareketler daha etkili ve çeşitlidir.Daha kısa zamanda daha etkili sonuçlar verir. Reformer pilates seansları 50 dakikadır. Fizyoterapist eşliğinde kişiye özel olarak uygulanır.Reformer pilates seanslarınızı bireysel olarak yapabileceğiniz gibi, şikayetleri, ihtiyaçları ve kas kuvvetleri sizinle aynı olan kişilerle birlikte, 2 kişilik grup seansları halinde de planlayabilirsiniz.

POSTÜR ANALİZİ

Kişinin mevcut duruş bozukluğu çeşitli yöntemler ile tespit edilerek, bu deviasyonların ortadan kaldırılması için yapılan değerlendirmedir. Kişinin farkında olmadan geliştirdiği, tüm yaşamına adapte ettiği duruş ve günlük yaşam içindeki sebep teşkil eden alışkanlıkları yada şartları saptanır. Bu detaylı değerlendirme ve sorgulama sonrası kişi için; gerekli egzersiz ve eğitim programı çizilir. Ayrıca tüm yaşamına ilişkin duruş ve vücut kullanımı ile ilgili düzenlemeler yapılarak, tüm etkenlerin ortadan kaldırılması sağlanır. Bu sayede; duruş bozuklukları ile gelişebilecek pek çok hastalık engellenebildiği gibi mevcut kronik ağrılar ve birtakım şikayetler de ortadan kaldırılabilmektedir.

KLİNİK PİLATES

Klinik Pilates; herhangi bir omurga dejenerasyonu ( disklerde fıtıklaşma, daralma, disklerde kayma, bel ve boyunda düzleşme gibi) varlığında; mevcut şikayetlerden kurtulmanıza yardımcı olan ve sağlığınızın kalitesini arttırmayı amaçlayan fizyoterapist eşliğinde yapılan güvenli bir programdır. Tüm pilates programlarının bu gibi durumlarda modifiye edilmesi durumudur. Modifiye pilates olarak da tanımlanabilir.

HAMİLE PİLATESİ

Gebeliğin haftalarına göre, modifiye edilmiş Klinik Pilates egzersizleri, diğer egzersiz modellerinden farklı olarak derin postüral kaslara odaklanır. Yani omurgayı en derinde saran kaslar dâhil olmak üzere; omurgayı çevreleyen tüm kasları da güçlendirerek, annenin duruşunun düzgünlüğünün, daha kalıcı olmasını sağlar. Gebelik sonrasında da, düzgün duruş sürdürülür Hamilelik ile birlikte, annenin ihtiyaçlarını en ideal şekilde karşılayan bu egzersiz yaklaşımlarının, bu alanda profesyonel olan fizyoterapistler tarafından uygulanması, son derece önemlidir.

Hamile Pilatesi Ne Zaman Başlamalı?

Anne adayları, doktorunun onayını almak şartıyla, ilk trimesterin( 3 ayın) bitimiyle birlikte 12-16. Hafta arasında egzersiz programına başlayabilirler.

Hamilelikte Klinik Pilates Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

 • Bebeğe ait kesenin gelişim gösterdiği, alt karın ve pelvis bölgesine ait kasların, ideal şekilde güçlenmesi, doğru zamanda kasılıp, doğru zamanda gevşemesini sağlar. Bu kazanım, normal doğum anında annenin kasılmaları ve gevşemeleri çok iyi yönetmesini sağlayacaktır.
 • Egzersiz esnasında önemle vurgulanan ve uygulanan nefes egzersizleri, kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlar ve bu sayede oluşabilecek kramplar önlenir.
 • Skolyoz, bel-boyun fıtığı, kas iskelet sistemi problemleri olan anne adaylarına güvenli bir egzersiz imkânı sağlanır.
 • Omurganın ideal dizilimi korunur, abdominal kaslar güçlenir. Böylece karın bölgesindeki artan ağırlığın taşınması kolaylaşır.
 • Ağrının azalmasını sağlar.
 • Gebelik ile birlikte oluşabilecek idrar kaçırma problemini engeller.
 • Stres, anksiyete ve duygu durum bozukluklarının önüne geçilir.
 • Mental ve fiziksel bir iyilik hali yaratır. Kaliteli bir uyku ve kaliteli bir günlük yaşam sunar.
 • Gebelik süresince kuvvetlendirilen omuz, kol ve sırt kasları; doğum sonrasında bebeğin taşınmasını kolaylaştırır.
 • Doğum sonrası annenin daha hızlı toparlanmasını sağlar.
 • Doğum sonrası cinsel yaşama geçişi hızlandırır.
 • FizyoMarin’de Hamile Pilatesi:

  FizyoMarin bünyesinde anne adaylarımız, önce bireysel olarak değerlendirilir. Değerlendirme yapıldıktan sonra, kişiye özel olarak egzersiz programı planlanır. Klinik Pilates ve Hamile Pilatesi eğitimini almış ve bu alanda uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından, hafta da 2 ya da 3 gün, 50 dakikalık seanslar olarak uygulanır. Seanslarınızı bireysel olarak planlayabileceğiniz gibi, aynı gelişim sürecine sahip olan gebelerle birlikte, grup olarak da planlayabilirsiniz. Ekibimizle birlikte, anneliğe giden bu heyecanlı süreçte, sizlerin sağlıklı ve güvenli bir hamilelik geçirmenizi sağlamak, bizim en büyük amacımız.

  MANUEL TERAPİ

  Manuel terapinin diğer tedavilere göre avantajı nedir?

 • Diğer tedavilere göre daha kısa sürede iyileşme imkanı sağlar.
 • Tek seansta bile ağrının büyük kısmı giderilebilir.
 • Başarı oranı oldukça yüksektir.
 • Problemli bölgeye direk uygulamalar yapıldığı için hızlı ve etkili bir çözüm sağlar.
 • Uygulamalarda tamamen kanıta dayalı tıp ve klinik bilgiler kullanılır.
 • Herhangi bir ilaç kullanımı gerektirmez,tamamen doğaldır.
 • Hiçbir yan etkisi yoktur.
 • Hangi hastalıklarda etkilidir?

 • Bel rahatsızlıkları;bel fıtığı,faset eklem blokajları,kanal daralması, bel kayması.
 • Boyun rahatsızlıkları;boyun fıtığı,boyun düzleşmesi,faset eklem problemleri,boyunla ilişkin baş ağrısı.
 • Omuz problemleri ; Kas yırtılması , Donuk omuz ,İmpingement (sıkışma) sendromu
 • Dirsek problemleri;Ekstansör tendinit(Tenisçi dirseği),Fleksör tendinit(golfçü dirseği),ulnar sinir tuzak nöropatisi
 • El bileği problemleri;Karpal tünel sendromu,Dequervain tenosinoviti,dupuytren kontraktürü
 • Kalça problemleri;Kalça çıkığı,Priformis sendromu,Koksartroz,Kalça protezi sonrası
 • Diz rahatsızlıkları;Menisküs yırtıkları,ön-yan-arka çapraz bağ yırtıkları,diz protezi sonrası rehabilitasyon,kondormalazi patella,genu varum-valgum-rekurvatum problemleri
 • Ayak bileği rahatsızlıkları;topuk dikeni,halluks valgus,tarsal tünel sendromu,morton sendromu-nöroması
 • Kırık sonrası rehabilitasyon:Özel limitasyon açma teknikleri
 • KLİNİK BANTLAMA

  Klinik Rijit ve Kinezyolojik Bantlama, eklem problemlerinde fonksiyonu arttırmak-ağrıyı kesmek,kas ve diğer yumuşak doku problemlerinde de desteklemek-ağrıyı kesmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılan klinik rijit bantlama yöntemi özel eğitim gerektiren bir manuel terapi yöntemidir. Sıklıkla sporcu ve ortopedik rehabilitasyonunda kullanılan yöntem çok hızlı iyileşmeye ve hastanın şikayetlerinin azaltılmasına imkan verir.Hiçbir ilaç içermeyen özel bantlar manuel terapistler tarafından eklem ya da doku istenilen pozisyona getirildikten sonra o pozisyonun korunması ve tedavinin etkinliğinin sürdürülmesi amacıyla uygulanır.

  YOGA TERAPİ

  Yoga herkes içindir.

  Herkes, kendine uygun bir seviyede yoga yapabilir ve yoganın etkilerinden yararlanabilir. Ne kadar formda, güçlü veya esnek olduğunuzun, yaşınızın veya daha önce spor yapmamış olmanızın bir önemi yok!

  Yoga pozlarına dışarıdan bakıldığında, yogaya başlamanın büyük esneklik gerektirdiği düşünülüyor. Birçok kişi, kilosunun fazla olduğunu, bedeninin katı olduğunu düşünerek yoganın kendisine uygun olmadığı fikrine varıyor. Oysa kilonuz, formunuz veya daha önce spor yapmamış olmanız yogaya bir engel değil, aksine her bedenin esnekliği, gücü ve duruşu düzenli uygulama ile mutlaka değişiyor. Yoganın her insana çok büyük faydası var; özellikle yaş ilerledikçe azalma eğilimi olan esneklik, kas gücü, kemik yoğunluğu ve denge düşünüldüğünde, yoganın faydaları daha da önemli oluyor.

  Yoga bizi dengeleyen, güçlendiren, günlük yaşamın kalitesini artıran ve bedeni uyandıran bir çalışma; düzenli uygulandığında bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda bir bütünlük hissi uyanmaya başlıyor. Uzun süreli uygulama ile çok katmanlı değişimler yaşanırken, yoganın etkileri daha ilk derste fark edilmeye başlıyor!

  Yoganın Yararları Nelerdir?

  Yoğun olarak omurgayı çevreleyen kaslar üzerinde çalışan yoga ile omurga uzar, esner ve güçlenir; gövdenin merkezinin dayanıklılığı artar, bu da tüm bedeni ve duruşu etkiler. Düzenli yoga ile kas tonusu ve güç artar, sürekli sandalye ve koltukta oturmanın zayıflattığı kaslar uyanmaya başlar; sırt ve kök kaslar güçlendikçe, hem yoga pozları içinde hiza, hem de günlük yaşamdaki duruş dönüşmeye başlar.

  Yoga pozları, yani Asana’lar, güvenli bir şekilde kasları esnetir, kaslarda katılık, ağrı ve yorgunluğa sebep olan laktik asit serbest kalır. Eklem ve kasların hareket kabiliyeti artar, bedeni birarada tutan bağ doku güçlenir. Kronik ağrılar ve kas gerginlikleri azalır. Yoga uygulaması ile solunum sistemi iyileşir; göğüs kafesini çevreleyen kaslar güçlenir ve esner, akciğerlerin nefes kapasitesi artar. Farklı poz ve geçişlerin etkisiyle kalp ve kan dolaşımı desteklenir, hormonlar dengelenir ve bedenden yoğun bir toksin atımı gerçekleşir. Yoga, iç salgı bezleri ve organlara derinlemesinemasaj yapar, bu dokular uyarılır ve dengelenir. Yogada dikkat ve odaklanma, denge pozlarında ve bedensel hiza araştırması içinde zamanla artar.

  Yoga uygulamasında stres hormonu olan kortizol ve adrenal bezlerdeki strese yanıt veren hormonlar azalır, parasempatik sinir sistemi devreye girer ve bedendedinlenme hissi uyanır. Düzenli yoga uygulaması stresi azaltır, zihne bir dinginlik ve açıklık getirir. Kişi yaşamda zorlandığı durumları daha kolay idare etmeye başlar, düşünce, tepki ve hislerinin daha çok farkına varır. Uyku problemleri ve stres bağlantılı sıkıntılar rahatlayabilir.

  NEFES TERAPİ ve MEDİTASYON

  Uyanık olduğunuz saatlerde zihin sürekli hareket halindedir; onu kontrol etmek, dizginlemek veya durdurmak mümkün değildir. Ancak gün içinde zihni izleme fırsatı bulduğunuzda nasıl bir düşünce akışı içinde olduğunuzu fark edebilirsiniz.

 • Ulaşmak, edinmek, bırakmak, değiştirmek, yapmak, başarmak, yok etmek vb ‘istediklerin’, bunların olmaması veya olması altındaki gerekçe ve hikayeler,
 • olabilecekken olamamış veya artık hayatında mevcut olmayanlar, geçmişe dönük özlem, pişmanlık, bağlılık, gözden geçirme ve nasıl daha iyi olabilirdi döngüleri;
 • üzerinde ‘hiç bir’ kontrolün olmayan, olamayacak olan olaylar, sistemler, insanlar ve durumlar; oluş hallerini reddedişin, nasıl olmaları gerektiğine dair inanç, beklenti ve kalıpların, zihninde oluşan otomatik yanıtlar;
 • sanki çok büyük bir kontrolün varmışcasına yaptığın saatlik, günlük, haftalık, aylık, yıllık planların ve bu planlara dair hırs, tutku, endişe, korku gibi duygu salınımlarını takip eden yeni düşünceler;
 • Bunlar tanıdık geldi mi? Tabi ki; çünkü hepimiz bu eğilimleri yaşıyoruz.Bu alışkanlık veya alışılmış yönelimi fark etmek ve aslında sen olmayan zihnin devinimlerini yumuşaklıkla izlemek, her geçen gün zihnin doğasını fark ederek bir parça daha alan açmaya fırsat veriyor. Alan genişledikçe ve kişi bu eğilimlerin farkında kaldıkça, odağı hikayeler ve dramdan, şu ana getirmek biraz daha kolaylaşacak. Osho’nun söylediği gibi, hapishaneyi dekore etmeyi bırakıp artık oradan çıkmak için, kendinize ve hayata samimiyetle tanık olmayı deneyebilirsiniz. İşte bu tanıklığın yolu meditasyon.

  Nefes Terapi ve Meditasyonun Yararları Nelerdir?

 • Düzenli meditasyon ile yavaş yavaş yaşamda dönüşümler başlar;
 • Beyin dalgalarında ve kalp atışlarında yavaşlama, nefesin doğal ritmine dönüşü ve sinir sisteminin “dinlenme ve yenilenme” haline dönüşü,
 • Hastalıkların daha kolay iyileşmesi, hastalığın bedende daha zor oluşması,
 • Stres seviyesinde azalma, tepsikel cevapların, agresyonun, anksiyetenin ve gerginliğin azalması,
 • Daha düzenli uykular ve daha rahat uykuya geçiş,
 • Yatışan sinir sistemi ile hormonların dengesinde iyileşme,
 • Kişinin kendiyle ve çevresiyle olan ilişkilerinde dengelenme,
 • Dinleme, hissetme ve fark etme yetkinliğinde artış,
 • Kendisiyle, bedeniyle ve yaşamla daha barışık birey.
 • DİYETİSYEN DESTEĞİ

  Doktorlar tarafından yönlendirilen ya da kişisel başvuru yapan hastalara beslenme eğitimleri verilmektedir.Gerekli tahliller ışığında, vücut yağ analizi yapılarak, hastanın beslenme alışkanlıkları saptanıp, kişisel özellikleri öğrenilip bunlara uygun kişiye özel diyet programı oluşturulur.

 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Hamilelikte ve lohusalıkta (emziklikte) beslenme
 • Kalp damar hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Kilo alma
 • Zayıflama paket programları (Kalıcı beslenme alışkanlığı kazandırmaya yönelik ve takip)
 • Kilolu çocuk beslenmesi
 • İştahsız çocuk beslenmesi
 • Gestasyonel (gebelik) tıp diyabet beslenmesi